Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου 2016

Στραβοπάτησε ο Παναθηναϊκός στο Αγρίνιο, 0-0 με τον Παναιτωλικό

Δύο πολύτιμους βαθμούς άφησε το βράδυ του Σαββάτου στο Αγρίνιο ο Παναθηναϊκός, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος χωρις σκορ (0-0) με τον Παναιτωλικό, στο παιχνίδι των δύο ομάδων, για την 5η αγωνιστική της Super League.

Oι πράσινοι στο πρώτο ημίχρονο ήταν νωχελικοί, ωστόσο θα μπορούσαν να πάρουν το προβάδισμα στο 43ο λεπτό, όταν κακώς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο Μπεργκ, φάση στην οποία ο Λουντ σκόραρε.

Στο δεύτερο μέρος το «τριφύλλι» ανέβασε στροφές, έγινε πιο απειλητικό, ωστόσο δεν μπόρεσε να παραβιάσει την εστία των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα να αρκεστεί στον βαθμό της ισοπαλίας.

Ο αγώνας

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά... ζωηρό, με τον Στιλ να μπλοκάρει στο δεύτερο λεπτό στην προβολή του Κλέσιο, τον Μπεργκ να σουτάρει στο 5΄ στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, τον Στιλ και πάλι να κρατά το «μηδέν» αποκρούοντας σε κόρνερ το σουτ του Τομανέ και το συνάδελφό του στην απέναντι εστία να βγάζει εντυπωσιακά την μπάλα κόρνερ στην προσπάθεια του Λουντ.

Προϊόντος του χρόνου ο ρυθμός έπεσε λίγο και οι φάσεις λιγόστεψαν, αφού και οι δύο ομάδες έτρεχαν και πίεζαν πολύ παντού στο γήπεδο. Ωστόσο, στο 43ο λεπτό ο βοηθός σήκωσε λανθασμένα τη σημαία του για οφ σάιντ στον Μπεργκ, αφού ο Σουηδός καλυπτόταν, με αποτέλεσμα να μη μετρήσει στη συνέχεια το γκολ του Λουντ.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι παίκτες του Στραματσόνι πατούσαν καλύτερα και για ένα εικοσάλεπτο πίεσαν αρκετά τους γηπεδούχους. Στο 63΄ ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν σε μπαλιά στην πλάτη της άμυνας ο Κυριακίδης απέκρουσε με τα πόδια προ του Μπεργκ και στη συνέχεια εξουδετέρωσε και το (εκτός περιοχής) πλασέ του Λουντ.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κερδίζουν τις προσωπικές μονομαχίες και να πηγαίνουν πρώτοι στην μπάλα και στο 68΄ έχασαν νέα ευκαιρία: ύστερα από εκτέλεση κόρνερ ο Κυριακίδης μπερδεύτηκε προς στιγμή και στη συνέχεια η κεφαλιά του Λουντ αποκρούστηκε από τον Τομανέ στη γραμμή.

Κάτι η κόπωση, λίγο οι αλλαγές, ο ρυθμός του Παναθηναϊκού ατόνησε στη συνέχεια, με τον Ιταλό τεχνικό του να περνά για το τελευταίο δεκάλεπτο και δεύτερο επιθετικό στο πλάι του Μπεργκ, τον Ρινάλντι, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Kίτρινες: Μάκος, Κλέσιο - Γουακάσο, Ζέκα